bot takipçi, organik takipçi, bot takipçi tespit etme, bot takipçi nedir

Sosyal Medya hesaplarındaki bot takipçiler nasıl anlaşılır

İnternetin hayatımızdaki yerini çok hızlı almasını sağlayan en önemli gelişmeler arasında iki şey gösterilebilir: akıllı teknolojiler ve sosyal medya kanalları… Artık hemen hemen her yerden anlık durum paylaşımları ile takipçi kitlemize yayın yapar bir hale geldik ve bu haliyle herkesin birer yayıncı kimliğinin olduğunu söylemek de yanlış olmaz. Sosyal medyanın ortaya çıkardığı yeni sosyolojik durumların tespitine kalkışma niyetinde değiliz. Ama başarının veya takdir edilmenin takipçi ve beğeni sayısı ile ölçülmeye başladığı bir dünyanın varlığını kimse inkar edemez. Bunun ortaya çıkardığı fenomenlik statüsüne erişmek için ise iyi bir ikon olmak yetmiyor. Daha fazlasına yani yüksek takipçi sayısına ihtiyaç var.


Yüksek takipçi sayısına nasıl erişilir?

Dünya değiştikçe, soru kalıpları da değişiyor. Eskiden ünlü olmanın sağladığı avantajlardan yararlanmak isteyen yetenekli insanların nasıl ünlü olabilirim sorusunun cevabını büyük şehirlerde aradıklarını söyleyebiliriz. Bugün ise, ünlü olmak için bir sanatı iyi bir şekilde icra etmeye çok da gerek yok.

İyi bir takipçi sayısına erişen ve internet için iyi içerikler üretme becerisi gösteren herkesin ünlü olma ve kendi ekonomisini yaratma şansı var.

Yazıldığı zaman kulağa hoş gelen bu cümlenin pratiğe dökülmesi adına kolları sıvayan herkesin en çok sorduğu soru ise şu: Nasıl yüksek takipçi sayısına ulaşırım? Bu sorunun cevabı aslında çok basit. Sabırla, kaliteli içerikler üreterek çok yüksek takipçi oranlarına ulaşabilirsiniz. Bu arada ürettiğiniz içerikler size mutlaka çok güzel geliyordur fakat mutlaka ve mutlaka içerikleriniz hakkında çevrenizdeki insanlardan, yakın arkadaşlarınızdan, ailenizden ve özellikle üretilen içeriklerle ilgili hedef kitlenizden geri bildirimleri toplayıp bir sonraki içeriğinizi bu geri bildirimlere göre üretmeniz ve yayınlamanız önem arz etmektedir. İçeriklerinizi hazırlarken yaratıcı arkadaşlarınızdan da destek almayı unutmayın. Sizi ve içeriklerinizi önemsemeyen ve "güzel olmuş, beğendim" diyerek geçiştirecek insanlardan çok, yapıcı eleştiride bulunan kişilere ulaşabilmeniz de önem arz etmektedir.

Bir diğer husus içeriklerinizde duygulara hitap edebilmelisiniz. Hangi duygu olduğunun önemi yok çünkü her farklı duygudan beslenen farklı insanlar mevcut. Zaten işte bu insanlar da sizin hedef kitlenizi oluşturacak. İnsanları mutlu edecek, eğlendirecek içerikler de olabilir, onları korkutacak, hayrete düşürecek içerikler de olabilir. Hatta onları kızdıracak deliye döndürecek içerikler de olabilir. Önemli olan bir duyguyu yoğun bir şekilde ortaya çıkarabilmek.

İşin özü sabırla kaliteli içerik üretebilmektir.

Eğer reklam ve tanıtım için bütçeniz varsa ve sağlam da içerikleriniz varsa hemen reklam ve tanıtıma yatırım yaparak çok daha hızlı bir şekilde takipçi sayınızı organik bir şekilde artırabilirsiniz. Eğer reklam bütçeniz yoksa ve kaliteli içerik üretiyorsanız biraz sabretmeniz gerekiyor.

Diğer bir yol ise organik veya bot takipçi satın almak. İster organik ister bot takipçi satın alın takipçileri kaybetme ihtimaliniz bir yana size prestij ve etkileşim anlamında hiç bir katkısı olmayacaktır. Gelin detaylı inceleyeyim.

Takipçi botlar birer hile mi?

Sosyal medyanın gücüne inanan tüm birey ve markaların çözmeye çalıştığı ilgili sorunun cevabı tez konuları arasına gireli çok oldu. Bunun için Facebook gibi önde gelen sosyal medya hesabı yöneten kurumların sayfalar dolusu taktikleri, uzun süre geliştirmekle uğraştıkları reklam modelleri var. Ancak bunları kullanarak takipçi edinebilmek için hem biraz bütçenizin hem de sabrınızın olması gerekir. İşte olayın patlak verdiği nokta da burası; reklam vermek istemeyen ve yüksek takipçi sayısına erişmek adına fazla zaman kaybetmeyi gereksiz bulanlar, legal olmayan yolları çekici bulabiliyor.

Fakat bu yöntemler yazılım araçları ile oluşturulan işlevsiz hesaplardır…

Birtakım yazılım araçları ile açılan birden fazla hesabın tek bir sayfayı beğenmesi veya takibi ile oluşturulan yüksek takip oranlarının hiçbir değerinin olmadığını not edelim. Bu tür beğeni modeline organik olmayan veya bot takipçiler denilir ve bu türden takipçi kazanan markaların prestij ve imaj kaybına uğramasına neden olur. Çünkü bir sayfa için önemli olan konu, beğeni sayısından çok, etkileşim sayısıdır. Sayfayı beğenen kitlenin çoğunun bot olması nedeniyle yapılan paylaşımların hiçbir şekilde etkileşim almayacak olması, ilgili sayfanın gelişimi ve gerçek kitleye ulaşımını sağlamaz.

Bot takipçiler tespit edilir ve silinir

Bot takipçi furyasının giderek yükselmesine paralel olarak geliştirilen yeni tedbir ve uygulamalar ile birçok sosyal medya kurumu tarafından bot hesaplar kapatılır ve bu durum bot takipçilere sahip bir sayfanın birden bire takipçi sayısının azalması ile sonuçlanır. Dikkatli kullanıcıların gözünden kaçmayacak bu durumun oluşturacağı negatif imaj ise, markanın veya kişinin prestijine olumsuz yansır.

Bu nedenle, doğal veya organik denilen takipçi yöntemleri kullanmak ve takipçi kitlesini arttırma hedefini uzun bir döneme yaymak çok daha güvenli ve başarılı bir çalışma modelidir.

Organik takipçi satın alsam olmaz mı?

Organik takipçi de satın alabilirsiniz. İnsanlara başka hesapları takip etmeleri veya beğenmeleri karşılığında para ödeyen platformlar mevcut. Örneğin siz gidiyorsunuz organik takipçi satın alıyorsunuz, satın aldığınız platform üyelerine ayşe fatma hasan hadi gidin şu hesabı takip edin diyor belli bir süre bu arkadaşlar sizin hesapta takıldıktan sonra farklı hesapları beğenmek ya da takip etmek için sizi takibi bırakıp gidiveriyor. 

Bir de çekilişle takipçi satışı yapanlar var. Örneğin benim bir sayfam var. Çekiliş ile takipçilerime hediye dağıtıyorum fakat çekilişe katılma şartı olarak takipçi satışı yaptığım kişilerin hesaplarını takip etme şartı koşuyorum. Evet çekiliş sonuçlanana kadar bu arkadaşlar sizin hesabınızda kalıyor fakat çekiliş sonuçlandıktan sonra çoğu tekrar takibi bırakıyor. Eğer ben illa takipçi satın alacağım diyorsanız da en mantıklı yöntemin bu olduğunu da belirtmeden geçemeyeceğim. Çünkü eğer içerikleriniz gerçekten iyiyse sayfanızda gerçek takipçi kalma ihtimali de yüksek olacaktır. Eğer içeriğiniz yoksa veya kötüyse hemen hemen hepsi takibi bırakacaktır.

Sonuç olarak; bot veya organik olsun takipçi satın almanın çoğu zaman para kaybından başka bir şey olmadığını ve bunun yerine kaliteli 2.el hesap satın almanın daha mantıklı olduğunu belirtmek isteriz.

Bu yazılarımızı da seveceksiniz
Yorum, görüş veya soru girin
user