instagram mavi tik alma, mavi tik nedir, mavi tikin önemi

Instagram mavi tik nedir ve mavi tik nasıl alınır

Facebook tarafından satın alındığı günden beri çokça konuşulan ve bir milyarı aşan kullanıcı sayısı ile en popüler sosyal medya kanalı olmayı başaran Instagram ile hayatı değişen birçok kişinin olduğunu söylemek mümkün. Daha çok ünlü isimler ve Instagram fenomenlerinde görmeye alışık olduğumuz mavi tik olayını tüm üyelerinin kullanımına sunan Instagram, böylece sahte hesaplara yönelik çok büyük bir koz kazanmayı ve Instagram uygulamasının her dönemin popüler sosyal medya kanalı olarak kalmasını sağlamayı planlıyor. Çünkü mavi tık hesapları gerçek davranışları bulunan, sahibi tarafından onay işlem başvurusu yapılmış ve Instagram yetkilileri tarafından da onaylanmış hesap anlamına geliyor. Bu işarete sahip olmayan hesapların ise fake ve bot olduğu düşünülecek. Tabi bunun için henüz erken ama bu özellik çok hızlı şekilde yaygınlaşmaya başladı. Sebebi ise, mavi tikin imaj ve prestij havası katması.  Bunun diğer anlamı ise, mavi tik takipçi oranı yüksek hesapların değeri çok daha fazla olacak.

Instagram hesap onaylatma nedir, ne değildir?

Sadece bir fotoğraf paylaşım platformu iken yavaş yavaş değişik sosyal medya kanallarının özelliklerini bir araya getiren işlevsel uygulamaya dönüşen Instagram, görüntülü konuşma deneyimi sunacak yapısıyla da tartışmasız sınıfının en iyi olduğunu gösteriyor. Yeni özelliğinden biri olan hesap onaylatma işlemi ilk olarak Avustralya’da denendi ve eksikleri giderildikten sonra tüm kullanıcılarla paylaşılmaya başlandı.

Mavi tik, ünlü isimlere özel bir uygulamaya dönüşürken, birden tüm kullanıcıların kolayca yararlanabileceği bir özellik halini aldı. Mavi tika sahip hesapların popüler gözükmesi, imaj ve prestij etkisi yaratması, gerçek kişi olduğu hissini yaratması nedeniyle herkesin ilgisini çekiyor.

Ancak şunu not edelim: Mavi tik sahibi bir hesabın davranışlarının, paylaşımlarının sosyal medya kurumu tarafından onaylandığı anlamını içermez. Bu nedenle de, herkesin örnek alabileceği veya takip edebileceği bir hesap profili mesajını vermez. Ayrıca, ilgili hesabın insan hakkını ihlal edici paylaşımlar yapması, topluluk kurallarını çiğnemesi veya yer aldığı ülkenin hukukunu zedeleyici paylaşımlara imza atması halinde, hesap onaylı olsa bile kapatılma riski ile karşı karşıya kalabilir. Yani her ne kadar mavi tik bir prestij kazandıracak olsa da, topluluk kurallarının ihlal edilmesi halinde bir avantaj sağlamaz.

Instagram hesap onaylatma neden yapılmalıdır?

Özellikle ünlü marka ve kişiler tarafından hesap onaylatma işleminin önemi oldukça yüksek. Bu kişilerin taklit edilmeleri riskleri vardır ve taklit sayfalar üzerinden ilgili sanatçı veya markaya zarar verecek açıklama, paylaşımlar ve fikirlerin yayılması söz konusu olabilir. Bunun önlenmesi adına ünlü kişiler ve markalar tarafından resmi hesaplarının anlaşılmasını sağlayacak mavi tik almaları hukuki açıdan kendilerini korumalarını sağlar. Bu özelliğin tüm kullanıcılara getirilmesi de hemen hemen aynı avantajları sağlayabilir. Özellikle, hesabınızın taklit edilerek sosyal medya üzerinden işlenmesi mümkün olabilecek suçlara karşı koruma sağlar.

Instagram hesap onaylatma işleminin öncesi ve güncel modeli

Hesap onaylatma işlemlerini otomatik olarak gerçekleştiren Instagram, sadece fenomen kişiler, ünlü isimler ve ticari markalar için otomatik onay işlemini yapıyordu. Ancak daha sonra bu uygulama biraz daha genişletildi ve ülkesinde tanınan kişilere ve ticari faaliyette bulunan tüm firmalara da mavi tik hakkı verildi. Tabi mavi tik almak için Instagram ile iletişim kurulması ve talep edilen kimlik bilgilerinin gönderilmesi ve hatta tanındığına dair haber sitelerinde yer alan makale veya haber gibi linklerin paylaşımın yapılması gerekiyordu. Böylece ülkesinde meşhur olan veya fenomen olarak bilinen kişilere mavi tik hakkı verilmiş oldu. Daha sonra ise, bu hakkın tüm Instagram  kullanıcılarını kapsaması için pratik bir uygulama getirildi. Sadece birkaç tıkla mavi tik alma imkanı söz konusu. Peki nasıl?

Mavi tik nasıl alınır? Instagram hesabı nasıl onaylatılır?

Instagram hesap onaylatma işlemini gerçekleştirmek için ayarlar sekmesinden hesabı doğrulama sayfasına erişmeniz ve burada yer alan formu eksiksiz ve hatasız şekilde doldurmanız gerekir. Formda, isim soyisim, doğum tarihi bilgileri isteniyor. Bu formu doldurduktan sonra doğum tarihi ve ismin belirgin olduğu kimlik fotoğrafının da gönderilmesi şart. Ehliyet veya nüfus cüzdanı olabilir. Bunu göndermeyenlerin doğrulama işlemi iptal ediliyor.

Başvuru sonrası süreç nasıl ilerliyor?

Mavi tik başvurusunu yaptıktan sonra her şeyin tamam olduğunu söylemek mümkün değil. Çünkü her hesabın onaylanması mümkün değil. Eğer, hesabın takipçi sayısı az ve paylaşımları yok ise, mavi tik almak neredeyse imkansız. Çünkü mavi tik hesapları, Instagram uygulamasını aktif ve amacı doğrultusunda kullanabilen kişilere veriliyor. Bunun için belirli bir takipçi sayısına ihtiyacın olması şart. Ayrıca paylaşımların yer alması, belirli bir etkileşimin söz konusu olması, paylaşılanların beğenilmesi lazım. Bu kriterlere uygun olmayan hesabın güvenilir hesap olmadığına kanaat ediliyor.

Botlardan oluşan takipçilerle mavi tik alınır mı?

Mavi tik için belirli takipçi kitlesine sahip olmanın önemini bilen bazı kişiler, bot takipçi satın alma yolunu tercih etme yanlışı içerisine düşer. Hatta bu yönde hizmet sunan kişilerin ağına düşülebilir. Mavi tik almayı kolaylaştırıcı hizmet sunduğunu ifade eden bazı kişiler tarafından hesaba sahte bot yüklemesi yapılır, takipçi sayınız artar, hesap onaylama başvurusu yapılır, sonucun 30 gün sonra gelecek olması nedeniyle de verilen hizmetin başarısı tam olarak ölçülmez. Böyle bir duruma düşmemeniz açısından şunu ifade edelim: sahte takipçilere sahip hesaplar anlaşılır ve bu yüzden de Instagram tarafından kapatılır veya takipçileri silinir. Takipçi sayınızın çok olması, etkileşim oranızın da iyi olmasını zorunlu kılar. Ancak böyle bir durumun olmaması nedeniyle hesap onayınız verilmez.

Instagram’da onaylatılmak istenilen hesabın tanınmış bir kişiye ait olmasının da önemi söz konusu değildir. Bakılan kriterler, hesabın gerçek takipçi kitlesine sahip olup olmadığı ile etkileşim oranları. Ayrıca bu iki kriterin sağlanması için hesaptan paylaşım yapılması ve bu paylaşımların da beğenilmiş olması lazım.

Dolayısıyla, başvuru sürecine geçmeden önce hesabın organik takipçi kitlesine ulaşmasını sağlamak, kitlenizin ilgisini çekecek içerikler üreterek gerekir.

Bunları yaptıktan sonra başvuru sürecini tamamlanmanın mavi tik şansınızı arttıracağını not edelim. İlk başvurunun kabul edilmemesi halinde eksikleri tamamlayıp, ikinci kez başvuru hakkınızı değerlendirebileceğinizi de unutmayın.

Bu yazılarımızı da seveceksiniz
Yorum, görüş veya soru girin
user