cover img

Hesap alışverişlerinde en sık karşılaşılan dolandırıcı tipleri

Merhaba arkadaşlar,

Bu haftaki yazımızda sizlere hesap alışverişlerinde sıklıkla karşılaşacağınız değişik dolandırıcı tipleri hakkında bilgi vermek istiyoruz. Bu bilgileri; maalesef hesapsat.net gibi aracı bir platform kullanmadıkları için dolandırıcıların kurbanı olan insanların bize yaptıkları bildirimler sayesinde deneyimledik. Lafı uzatmadan, içine biraz da eğlence katarak meşhur dolandırıcı tiplerimize geçelim. 

1. Kibar feyzo dolandırıcılar

Bu tip dolandırıcılar son derece kibar ve naiftir. O ses tonundan, o konuşma şeklinden, o efendim diyişinden asla zarar gelmez zannedersiniz. Hatta bazıları o kadar kibardır ki; kurban, dolandırıldıktan günler sonra bile dolandırıldığının farkına varamaz ve dolandırıcının uydurduğu her masala inanır. Cümle sonlarına genellikle "efendim" kelimesini mutlaka eklerler. "Tabi efendim", "Siz ücreti aktardıktan sonra hesabı size hemen göndereceğim efendim" hatta dolandırdıktan sonra bile ısrarla kibar olmaya devam edebilenleri de vardır. "Hesap aktarırken bir aksaklık oldu efendim", "Bilgileri hemen yolluyorum efendim"... Ama o bilgiler asla gelmez. 

2. Küçük Emrah modunda takılanlar

Bu tip dolandırıcılar, avını, hesapsat.net gibi güvenli alışverişi sağlayan platformlardan uzaklaştırmak için mazlum ve daha önce defalarca dolandırılmış rolünü oynarlar. Adeta Türk filmlerinde Nuri Alço'dan litre litre gazoz içmişçesine mazlumdurlar. Küçük Emrah'tan daha acınası durumdadırlar. İşte bu nedenle bu dolandırıcı arkadaşlar her şeye karşı güven sorunu yaşamaktadır ve hiçbir şekilde ne bir aracı site ne de başka bir şekilde hesap satışını yapmazlar. Ben daha önce dolandırıldım o yüzden önce para sonra hesap derler. Tabi güzel bir hesabı uygun fiyata bulduğunu düşünen kurban da maalesef hiç düşünmeden parayı gönderir. Tabi para gönderildiği gibi dolandırıcı tarafından da her türlü iletişim platformundan engellenir. Geçmiş olsun. Para nerde? Yok. Hesap nerde? O da yok...

3. Huysuz virjin gibi asabi olanlar

Bu tip dolandırıcılar kesinlikle kibar değillerdir ve alıyosan al kardeşim, bir sürü işim var seninle mi uğraşacağım modundadırlar. Psikolojik olarak kendini güçlü gösterir ve kurbanını ezer, büzer, zayıflatır ve neredeyse o ne derse yapma kıvamına getirir. Kendini sürekli bu işi yapıyormuş gibi gösterir ve çok yoğunmuş gibi bir hava verir. Gözüne far tutulmuş tavşan gibi kurbanını savunmasız bırakır. Kurban; "koskoca iş adamı benim 3 kuruşumu dolandıracak değil ya" düşüncesine kapılıverir bir anda. Aklı başında olan ve bu çekime direnen kurbanlar, sert ve kaba bir şekilde azarlanır ve satmıyorum sana kardeşim moduna girer dolandırıcı. Dolandırılma işleminden sonra kaba tavırları devam eder. Genellikle bu tip dolandırıcılar işi kılıfına uydurdukları için rahat ve umursamazdırlar.

4. Butik Ali gibi ikna edici olanlar

Bu tip dolandırıcılar ikna(!) yeteneklerini kullanırlar. Tamamen amatör ve yapışkan modda olan bu tip dolandırıcılara bile inanıp güvenebilen insanların var olduğunu görmek bizi ayrı bir hayal kırıklığına uğratmıyor değil. Herşey üzerine yemin eder ve asla haram mal yemez (!). Bunların yoğun dindar takılan versiyonları da mevcuttur. Aslında her türlü hal ve tavrıyla kurbanına onu dolandıracağını belli eder. Bu tip dolandırıcılarla telefonda konuşuyor olsanız bile, birazdan sizi hüpletecek olmanın verdiği hazdan dolayı, yüzündeki o pis sırıtmayı rahatlıkla hissedebilirsiniz. Genellikle şiveli konuşur. Sözlerinde tutarlı bir şey bulmak mümkün değildir. Bu tip dolandırıcılara genellikle 16 yaş altı ergen gençlerimiz/çocuklarımız kanmaktadır. 

5. Whatsapp aşıkları

Bu tip dolandırıcılar ısrarla sizi whatsapp tan görüşmeye çağırırlar. Hayatları neredeyse whatsapp üzerinden döner ve 4. maddedeki butik ali dolandırıcı tiplemelerine fazlasıyla benzer. Hatta bazıları; site üzerinden ve kurban tarafından yazılan mesajları bile okumaz, selam yazana bile whatsapp ye gel numaram bu 534**** şeklinde cevap yazarlar (Burada dip not verelim; bu tarz mesaj gönderen ve üyeleri siteden uzaklaştırmaya çalışan satıcıları anında banlıyor ve sistemden atıyoruz). Kurbanı kandırabilmek için her türlü yola başvurur. Bu şekilde avını güvenilir platformlardan uzaklaştırarak, daha rahat yalanlar söyleyebileceği ve kendini daha rahat hissedeceği, whatsapp a bir güzel atar. Sonra başlasın şöyle referanslarım var, böyle satışlar yaptım, bak benden devamlı alacaksın, ben hayatımda haram mal yemedim kardeşim muhabbetleri. 

Evet arkadaşlar, size espirili bir dille hesap satışlarında cirit atan ve tespit edebildiğimiz dolandırıcı tiplemelerini anlatmaya çalıştık. 3 kuruş dahi olsa lütfen bu insanlara prim vermeyiniz. Önce para sonra hesap diyen insan büyük ihtimalle dolandırıcıdır. Aynı şekilde önce hesap sonra para diyen insan da büyük ihtimalle dolandırıcıdır :) Bu durumda ya paranızı veya hesabınızı kaybetme riskini alırsınız ya da gönül rahatlığı ile hesapsat.net veya hesapsat.net gibi aracı platformlar üzerinden güvenli alışverişinizi yaparsınız. Hem paranız hem de hesabınız güven altında olur. Tekrar ve tekrar belirtmek isteriz ki, bu platformu kurmamızdaki tek amaç dolandırıcıların yoğun bir şekilde cirit attığı bu sektöre güvenilir bir alışveriş ortamını kazandırmaktır. Bu nedenle siz de hiç riske girmeden hesap alış verişlerinizde hesapsat.net'i aracı olarak güvenle kullanabilirsiniz.

Bize 7 gün 24 saat çekinmeden ulaşabilirsiniz dersek biraz yalan olur ama destek taleplerinize elimizden geldiğince çok hızlı cevap vereceğimizi belirtmek isteriz. Sevgi ve saygılarımızla, sizleri seviyoruz...

Bu yazılarımızı da seveceksiniz

Yorum ve Görüşler

Zalımgenclik

Zalımgenclik 30 gün önce

3 kez dolandırıldım maalesef. 30 tl 20 tl falan :D çoluk çocuk sövsen yaşına sığmaz. Dövsen vicdanın sızlar. Öğrendim artık :D Yav iddada 1000 2000 bir anda kaybediyorum koymuyor. Ergenlere 30 40 lira kaptırınca çıldırıyorum :D

mel

mel 31 gün önce

bana 50 adet boş instagram hesabı gerekmekte sizden temin edebilir miyim? takipçi olmasına gerek yok

Erkan

Erkan 47 gün önce

Ne yazık ki hacklenmiş hesapların satışına da aracılık ediyorsunuz

Hesapsat

Hesapsat 46 gün önce

Merhaba Erkan,
hesapsat.net olarak hacklenmiş hesapların satışına aracılık etmemekteyiz. Transfeden önce hesabın geçmiş hareketlerini incelemekte ve şüpheli durum tespit etmemiz durumunda alışverişi sonlandırmaktayız. Satıcıyı da banlayarak siteden uzaklaştırmaktayız.

bestgamer

bestgamer 58 gün önce

Reklam kokan bir yazı olmasına rağmen 2 kere dolandırılmış biri olarak tiplemelerin çok doğru bir şekilde oluşturulduğunu söyleyebilirim :D

Anonim

Anonim 63 gün önce

Helal olsun acayip güldüm. asdadadasdasdf

tester

tester 63 gün önce

Gayet güzel bir yazı olmuş ellerinize sağlık

Anonim

Anonim 63 gün önce

Katılıyorum kardeşim

Yorum, görüş veya soru girin

user